موبوتیکس سال‌های متمادی است که بطور ویژه‌ در زمینه‌ی تولید دوربین‌های مگاپیکسل فعالیت می‌کند و از طرف بازارجهانی بعنوان یک شرکت پیشرو در بازار سیستم‌های ویدئویی رزولوشن بالا شناخته می‌شود.
چرا سیستم‌های ویدئویی رزولوشن بالا؟
هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد به همان میزان جزئیات تصویر نیز از دقت بالاتری برخوردار خواهند بود. تصویری که با استفاده از فناوری آنالوگ ضبط شده است عموما نمی‌تواند دقتی بیش از 0.1 مگاپیکسل(CIF) را ارائه دهد. یک دوربین موبوتیکس 5 مگاپیکسلی تصویری با جزئیات حدودا 50 برابر بیشتر تولید می‌کند. در نتیجه می‌توان تصاویری با گستره‌ی پوشش بسیار بیشتر که حتی تا 360 درجه پیرامونی قابل افزایش است را تولید نموده و بواسطه‌ی آن از تعداد دوربین‌های مورد نیاز کاسته و هزینه‌ها را کاهش داد. مثلا می‌توان یک پمپ بنزین 4 ردیفه را با استفاده از یک دوربین واحد پوشش داد.

mx garage formatVGA
معایب راهکارهای استاندارد متمرکز قدیمی
رویکرد کلی موجود بدین صورت است که دوربین‌ها فقط وظیفه‌ی تولید تصویر را بعهده دارند و پردازش‌های لازم و امور مربوط به ضبط و ذخیره سازی به کامپیوتری مرکزی سپرده می‌شود که از نرم افزار مدیریت ویدئویی گران قیمتی هم بهره می‌برد. این ساختار متمرکز و قدیمی با محدودیت‌های بسیاری همراه است، چراکه به پهنای باند شبکه‌ی بسیار زیادی نیاز دارد و از دیگر سو قدرت پردازشی کامپیوتر مرکزی به هیچ وجه کفاف پردازش تصاویر چندین دوربین‌ با هم را نخواهد داد. کما اینکه کامپیوترهای فعلی با پردازش تصاویر یک فیلم HDTV MPEG4 دچار چالش می‌شوند، پس چطور می‌توانند از عهده‌ی پردازش دوربین‌های متعدد رزولوشن بالا برآیند؟ در نتیجه این راهکارهای متمرکز قدیمی چندان مناسب نبوده و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیستند چرا که در نتیجه‌ی نیاز پردازش تصاویر رزولوشن بالا تعداد بسیار بیشتری کامپیوتر (و نرم افزارهای مربوطه) باید تهیه شود.
رویکرد تمرکز زدایی موبوتیکس

mx kamerakonzept medium
برخلاف دیگر سیستم‌ها، رویکرد تمرکز زدای موبوتیکس درون هر دوربین یک کامپیوتر پرقدرت و در صورت لزوم حافظه‌ای بلند مدت (MicroSD Card) پیش بینی نموده است که هر دوربین را قادر می‌سازد بصورت مستقل چندین روز به ضبط تصاویر بپردازد. از کامپیوتر و مرکز کنترل ویدئویی نیز فقط بعنوان دیدن تصاویر و کنترل دوربین‌ها (PTZ) استفاده شده و نقشی در امور پردازش و تحلیل و ضبط تصویر نخواهند داشت. از آنجا که انجام اهم امورات پردازشی به دوربین‌های موبوتیکس سپرده شده است در نتیجه خرید نرم افزارهای گران قیمت مدیریت ویدئویی نیز لزومی نخواهد داشت.
مزیت‌ها
با استفاده از راهکار‌های ویدئویی موبوتیکس شما نیاز به :
- دوربین‌های کمتر خواهید داشت چرا که با دقت تصویر بالاتری که از فناوری مگاپیکسل بدست می‌آورید قادرید فضای بیشتری را پوشش دهید.
- تجهیزات ذخیره سازی کمتر خواهید داشت چون در سیستم‌های غیر متمرکز قابلیت ذخیره سازی ویدئوی HDTV رزولوشن بالا بهمراه صدا در مقایسه با دوربین‌های استانداردی که تصاویر را روی یک کامپیوتر/سرور ذخیره می‌کنند 10 برابر بیشتر است.
- پهنای باند کمتر نیاز خواهید داشت چون تمامی پردازش‌های لازم درون خود دوربین انجام می‌شود و دیگر نیازی نیست برای انجام تحلیل ویدئویی بطور مداوم تصاویر با رزولوشن بالا را به سیستم مرکزی انتقال دهید.
سیستم‌های قابل اعتماد با نیازهای تعمیر و نگهداری پایین
دوربین‌های موبوتیکس به هیچ لنز یا موتور موقعیت یابی نیاز ندارند. بدون داشتن قطعات متحرک، این دوربین‌ها نیاز به تعمیر و نگهداری را به حداقل رسانده‌اند. همچنین در تحقق بازه‌ی دمایی منحصربفرد 30- تا 60+ درجه سانتیگرادی این دوربین‌ها که در این بازه بخوبی قادر به کار هستند، از هیچ گرمکن یا خنک کننده‌ای استفاده نشده است، با توجه به اینکه توان مصرفی آن نیز تنها 3 وات است. توجه به این نکته که برای ضبط تصاویر از هیچ هارد کامپیوتری استفاده نشده است در نتیجه در کل سیستم ویدئویی هیچ قطعه ای که در اثر زمان دچار فرسودگی شود وجود ندارد.
نرم افزار به پیوست است - مادام العمر
با موبوتیکس هیچ هزینه‌ای در قبال نرم افزار و تهیه‌ی لایسنس مربوطه دریافت نمی‌شود، چراکه نرم افزارهای مورد نیاز درون دوربین قرار دارد- برای تعداد نا محدودی دوربین و کاربر. نرم افزاری که همراه با دوربین ارائه می‌شود یک نرم افزار مرکز کنترل حرفه‌ای (که بعنوان مثال در استادیوم فوتبال استفاده می‌شود) را نیز شامل می‌شود. بروزرسانی‌های نرم افزاری بصورت رایگان و از طریق وب سایت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. قیمت یک سیستم با دوربین عایق آب و هوایی که شامل لنز، نرم افزارهای لازم برای امور ضبط و ذخیره سازی روزانه بر روی حافظه‌های SD چیزی کمتر از 1000 یورو خواهد بود.